Strona główna > Artykuł

"Jeszcze nam się chce" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

Ratownicy medyczni to najczęściej pierwsze osoby, które walczą o nasze zdrowie i życie, gdy wezwiemy karetkę. Są świetnie wykształceni i wyszkoleni. Często wykonują czynności i decyzje, które w innych krajach należą do lekarzy. Polscy ratownicy mają jedne z najszerszych uprawnień w Unii Europejskiej. Niestety nie zawsze idzie za tym szacunek społeczny. 

Praca ratownika medycznego to także stres i odciążenie psychiczne i fizycznefot. Shutterstock

"Jeszcze nam się chce" - reportaż Jakuba Tarki

Na co dzień ratownicy medyczni często spotykają się z agresją słowną i fizyczną. Jeżdżą do osób pijanych, po użyciu narkotyków, dopalaczy czy do ofiar przemocy domowej. Są opluwani, wyzywani, niszczone bywają karetki. Są wzywani także do samotnych seniorów, których podnoszą z podłogi lub wożą do szpitala. Często pomagają osobom, które takiej pilnej pomocy nie wymagają. To stresująca, obciążająca także pod względem fizycznym praca. Co sprawia, że się nią zainteresowali? Co stanowi motywację, by mimo frustracji nadal wsiadać do karetki?


Reportaż Jakuba Tarki "Jeszcze nam się chce" emitowany był w czwartek (6 lutego 2025) o godz. 18.40 na antenie Programu 3.



***

SRPR